zdravie z prírody

články z Alžbetinej záhrady

Čo je to chilli?
11.03.2021

Čo je to chilli?

Botanicky je Chilli Cayenne ovocím a nie zeleninou. Patrí do tej istej rodiny ako rajčina a baklažán. Výťažok kapsaicínu z Chilli Cayenne sa používa ako aktívna látka do slzného spreju.

Čo je Ziziphus jujuba?
10.03.2021

Čo je Ziziphus jujuba?

Po našom Cicimok čínsky. Tato východoázijská plodina je výnimočná svojimi vlastnosťami. Prekvapivo, čertsvý plod obsahuje až 3/4 prospešných aminokyselín pre ľudský organizmus. napr. Tryptophan, Lysine, Phenylalanine, Leucine, Asparagin podobne ako mäso. 
Okrem toho obsahuje veľké množstvo bio flavonoidov a čerstvé plody obsahujú asi 15 násobne viac vitamínu C ako jablko.

Získali sme značku kvality Regionálny produkt PONITRIE
11.01.2022

Získali sme značku kvality Regionálny produkt PONITRIE

V januári 2022 sme na naše kajenské čili papričky získali v rámci kategórie Poľnohospodárske a potravinárske produkty značku kvality Regionálny produkt PONITRIE. Kajenské papričky Alžbetinej záhrady boli tak zaradené medzi kvalitné miestne produkty a služby, ktoré reprezentujú región PONITRIE, tradície, ľudí, kultúrne a prírodné dedičstvo a dotvárajú zážitok návštevníka v destinácii.
Pôvod a stručná história štipľavých paprík
25.10.2021

Pôvod a stručná história štipľavých paprík

Štipľavé, alebo tiež pálivé papriky používané buď čerstvé, sušené, alebo vo forme prášku ako napríklad kajenské korenie, sú plodmi viacerých kultivarov rodu Capsicum annuum patriacich do čeľade ľuľkovité, Solanaceae.  Pôvodom sú zo Strednej a Južnej Ameriky, kde ich vypestovali a využívali domorodí obyvatelia kontinentu.

Prekyslenie organizmu a zložky v popole z ovocia a zo zeleniny
31.05.2021

Prekyslenie organizmu a zložky v popole z ovocia a zo zeleniny

Ako vzniká a čo obsahuje popol z ovocia a zo zeleniny, alebo  môžu zložky v popole pomôcť vyriešiť, tak často spomínané prekyslenie organizmu?

Milí návštevníci Alžbetinej záhrady. Ak si ešte pamätáte základy chémie, môžete pokračovať v čítaní, ak nie, skúste aj tak pokračovať, isto si sa dozviete nové zaujímavosti.

Balenia produktov z Alžbetinej záhrady
27.03.2021

Balenia produktov z Alžbetinej záhrady

V Alžbetinej záhrade pestujeme všetky produkty s čo najväčším dôrazom na ekológiu a rovnaký prístup máme aj k baleniam produktov. Pre obaly vyberáme materiály, ktoré sú recyklovateľné alebo biologicky rozložiteľné a napomáhajú tak trvalému udržateľnému rozvoju. V tomto článku si môžete pozrieť niekoľko fotografií obalov, ktoré používame a pridávame ich sem aj preto, aby ste si vedeli lepšie predstaviť ich veľkosť, formát a objem.
 • Telefonické objednávky
  0907 701 948
 • Doprava zdarma
  nad 10 €
 • Tovar na sklade
  expedujeme priebežne
 • Zákaznícky servis
  a starostlivosť